Current Temperature

8.0°C

November 14, 2018 November 14, 2018

2018 Southern Alberta Summer Games results

Posted on July 12, 2018 by Taber Times
TRACKED: The local motocross park was a hive of activity on Saturday as locals competed in the Games. TIMES PHOTO BY TREVOR BUSCH

Editor’s Note: SASG results groupings are by region (M.D. of Taber) rather than by individual municipality. The results below include the participants from the M.D. of Taber, Town of Taber, and ancillary municipalities. Results are in alphabetical order by event.

10 km Run – 10 km 30-39 Womens
Torsius, Sara MD of Taber G
Hughes, Maria MD of Taber S
Kuyper, Brenda MD of Taber B

10 km Run – 10 km 40-49 Mens
Paul, Tyler MD of Taber G

10 km Run – 10 km 40-49 Womens
Pack, Colleen MD of Taber B

3 km Run – 3 km 11 & under Boys
Wiebe, Dylan MD of Taber B
Wiebe, Alexander MD of Taber 8

3 km Run – 3 km 11 & under Girls
Wiebe, Alexander MD of Taber 5
Paul, McKayla MD of Taber 6
Love, Cassie MD of Taber 7
Kuyper, Charis MD of Taber 8

3 km Run – 3 km 30-39 years Women
Antoniuk, Marci MD of Taber S
Holst, Leilani MD of Taber B

3 km Run – 3 km 60 years & over Men
Turnin, Darrell MD of Taber G

5 km Run – 5 km 11 & Under Boys
Paul, Jacob MD of Taber 4

5 km Run – 5 km 12-15 Boys
Hughes, Carson MD of Taber 6
Hughes, Thatcher MD of Taber 7
Love, Carson MD of Taber 8

5 km Run – 5 km 12-15 Girls
Boes, Sydney MD of Taber B

5 km Run – 5 km 20-29 Mens
Muller, Kaleb MD of Taber G

5 km Run – 5 km 30-39 Mens
Holst, Maxwell MD of Taber S

5 km Run – 5 km 30-39 Womens
Martens, Helena MD of Taber G
Peleskey, Andrea MD of Taber S
McClenaghan, Karla MD of Taber B

5 km Run – 5 km 40-49 Womens
Muller, Staci MD of Taber G
White, Renée MD of Taber 5
Boes, Brunette MD of Taber 6

5 km Run – 5 km 50-59 Womens
MacDonald, Tracey MD of Taber S

5 km Run – 5 km 60 & over Mens
Warkentin, Irwin MD of Taber S

Archery – Cub Compound Male
Bell , Jack MD of Taber 5

Archery – Junior Compound Male
Kees, Colin MD of Taber S

Archery – Masters 60+ (Open) Female
Sekura, Linda MD of Taber . G

Archery – Masters 60+ (Open) Male
Horvath, Johnny MD of Taber G
Sekura, Tom MD of Taber S

Archery – Masters 60+ Traditional Male
Deme, Paul MD of Taber G

Archery – Masters (Open) Male
Gilbert, Darry MD of Taber G
Kees, Mike MD of Taber S

Archery – PeeWee Compound Boys
Vayro, Kaeden MD of Taber G

Archery – Senior Bow Hunter Open Female
Svennes, Angel MD of Taber G

Archery – Senior Bow Hunter Open Male
Svennes, Kevin MD of Taber G

Archery – Senior Bow Hunter Release Female
Miller, Heather MD of Taber S

Archery – Senior Bow Hunter Release Male
Miller, Darcy MD of Taber G

Athletics – Bantam 100 Meter Boys
Hansen, Heath MD of Taber S

Athletics – Bantam 100 Meter Girls
Klassen, Katelyn MD of Taber G

Athletics – Bantam 200 Meter Boys
Umbach, Ayden MD of Taber 8

Athletics – Bantam 200 Meter Girls
Klassen, Katelyn MD of Taber G

Athletics – Bantam Discus Boys
Hansen, Heath MD of Taber G

Athletics – Bantam Discus Girls
Retzler, Ashlyn MD of Taber G

Athletics – Bantam Javelin Boys
Abela, Brennan MD of Taber G

Athletics – Bantam Javelin Girls
Retzler, Ashlyn MD of Taber B

Athletics – Bantam Shot Put Girls
Retzler, Ashlyn MD of Taber G

Athletics – Masters 100 Meter Womens
Kielstra, Yolande MD of Taber 4

Athletics – Masters 1500 Meter Mens
Paul, Tyler MD of Taber S

Athletics – Masters 1500 Meter Womens
Pack, Colleen MD of Taber G

Athletics – Masters 200 Meter Mens
Deocampo, Deo Rey MD of Taber G
Paul, Tyler MD of Taber B
Remfert, Daniel MD of Taber 4

Athletics – Masters 400 Meter Mens
Paul, Tyler MD of Taber S

Athletics – Masters 400 Meter Womens
Pack, Colleen MD of Taber S

Athletics – Masters 50 Meter Mens
Deocampo, Deo Rey MD of Taber G

Athletics – Masters 50 Meter Womens
Kielstra, Yolande MD of Taber B
Miyanaga, Tamara MD of Taber 5

Athletics – Masters 800 Meter Mens
Paul, Tyler MD of Taber S

Athletics – Masters 800 Meter Womens
Pack, Colleen MD of Taber G

Athletics – Masters Javelin Mens
Remfert, Daniel MD of Taber S

Athletics – Masters Long Jump Mens
Remfert, Daniel MD of Taber 4

Athletics – Masters Plus Discus Womens
Jensen, Anita MD of Taber G

Athletics – Masters Plus Javelin Womens
Jensen, Anita MD of Taber S

Athletics – Masters Plus Long Jump Women
Jensen, Anita MD of Taber G

Athletics – Masters Plus Shot Put Women
Jensen, Anita MD of Taber G

Athletics – Masters Shot Put Womens
Miyanaga, Tamara MD of Taber 6

Athletics – Midget 100 Meter Girls
Nielsen, Tegan MD of Taber 4
Retzler, Shenise MD of Taber 5

Athletics – Midget 200 Meter Girls
Nielsen, Tegan MD of Taber B

Athletics – Midget 400 Meter Girls
Nielsen, Tegan MD of Taber S

Athletics – Midget Discus Girls
Nielsen, Tegan MD of Taber G

Athletics – Midget Javelin Boys
Krizsan, Kevin MD of Taber G

Athletics – Midget Javelin Girls

Retzler, Shenise MD of Taber B

Athletics – Midget Triple Jump Girls
Nielsen, Tegan MD of Taber S

Athletics – Mighty Mite 100 Meter Boys
Hansen, Heston MD of Taber 4

Athletics – Mighty Mite 100 Meter Girls
Hoekstra, Naamiya MD of Taber 4

Athletics – Mighty Mite 200 Meter Girls
Hoekstra, Selah MD of Taber 7
Kormos, Katelynne MD of Taber 8

Athletics – Mighty Mite 400 Meter Girls
Retzler, Paisley MD of Taber G
Kuyper, Irena MD of Taber 5

Athletics – Mighty Mite 50 Meter Boys
Egeland, Chase MD of Taber 5
Hansen, Heston MD of Taber 7

Athletics – Mighty Mite 50 Meter Girls
Hoekstra, Naamiya MD of Taber S
Retzler, Paisley MD of Taber 5

Athletics – Mighty Mite High Jump Girls
Retzler, Paisley MD of Taber G

Athletics – Pee Wee 100 Meter Girls
Nielsen, Madeline MD of Taber G

Athletics – Pee Wee 200 Meter Girls
Nielsen, Madeline MD of Taber G

Athletics – Pee Wee 400 Meter Girls
Nielsen, Madeline MD of Taber G

Athletics – Pee Wee 800 Meter Boys
Jensen , Brady MD of Taber B

Athletics – Pee Wee Ball Throw Boys
Bullock, Tanner MD of Taber 6

Athletics – Pee Wee Ball Throw Girls
Retzler, Brynn MD of Taber 4
Nielsen, MadelineMD of Taber 6

Athletics – Pee Wee High Jump Girls
Retzler, Brynn MD of Taber 4

Athletics – Pee Wee Long Jump Boys
Remfert, Avery MD of Taber 5

Athletics – Pee Wee Long Jump Girls
Angyal, Jayden MD of Taber B
Nielsen, Madeline MD of Taber 4
Wiebe, Tracey MD of Taber 8

Athletics – Senior 100 Meter Mens
Vandergaag, Tyler MD of Taber G

Athletics – Senior 100 Meter Womens
Doerksen, Lynn MD of Taber G
Peleskey, Andrea MD of Taber 4

Athletics – Senior 1500 Meter Womens
Peleskey, Andrea MD of Taber S

Athletics – Senior 400 Meter Mens
Vandergaag, Tyler MD of Taber G

Athletics – Senior 400 Meter Womens
Peleskey, Andrea MD of Taber S

Athletics – Senior High Jump Womens
Doerksen, Lynn MD of Taber G

Athletics – Senior Javelin Womens
Doerksen, Lynn MD of Taber S

Athletics – Senior Long Jump Mens
Vandergaag, Tyler MD of Taber G

Athletics – Senior Long Jump Womens
Doerksen, Lynn MD of Taber S

Athletics – Senior Shot Put Mens
Vandergaag, Tyler MD of Taber S

Athletics – Youth 400 Meter Boys
Huseby, Beau MD of Taber G

Athletics – Youth High Jump Boys
Huseby, Beau MD of Taber S

Badminton – Singles Open Boys
French, Landon MD of Taber B
Payongayong, Ronaldo MD of Taber 5

Badminton – Singles Open Girls
Pacleb, Leila MD of Taber G
Bennett, Shantelle MD of Taber S

Badminton – Singles Under 14 Years (13 & Under) Boys
De Haan, William MD of Taber 6

Badminton – Singles Under 14 Years (13 & Under) Girls
Pacleb, Samantha MD of Taber S
Retzler, Ashlyn MD of Taber B
Reyes, Sophia MD of Taber 5
Brown, Taylor MD of Taber 6

Badminton – Singles Under 16 Years (15 & Under) Boys
Reyes, Joseph MD of Taber S
Bennett, John MD of Taber 4

Badminton – Singles Under 16 Years (15 & Under) Girls
Zavalas, Karla MD of Taber G
Jensen, Taia MD of Taber B

Badminton – Singles Under 18 Years (17 & Under) Boys
Manahan, Christian MD of Taber B

Cribbage – Singles
Paun, Barb MD of Taber 6
Coad, Patricia MD of Taber 8

Cycling – Cycling Road Race 11 – 12 years Boys
Love, Carson MD of Taber G

Cycling – Cycling Road Race 11 – 12 years Girls
Muller, Jewel MD of Taber S
Boes, Sydney MD of Taber B
Jensen, Avery MD of Taber 5
Wiebe, Tracey MD of Taber 6

Cycling – Cycling Road Race 8 – 10 years Boys
Muller, Owen MD of Taber G
Jensen, Ryley MD of Taber S
Bareman, Cohen MD of Taber B

Cycling – Cycling Road Race 8 – 10 years Girls
Vanderwekken, Chloe MD of Taber G
Bennen , Katelyn MD of Taber S
Love, Cassie MD of Taber B

Cycling – Cycling Road Race Cadet 13 – 14 Boys
Boes, Alec MD of Taber S

Cycling – Cycling Road Race Cadet 13 – 14 Girls
Muller, Preslee MD of Taber G
Kielstra, Kayla MD of Taber B

Cycling – Cycling Road Race Masters 50+ Mens
Gibson, Brent MD of Taber G
Vanderploeg, Kenneth MD of Taber B

Cycling – Cycling Road Race Masters 50+ Womens
Torsius , Elly MD of Taber G

Cycling – Cycling Road Race Senior 18 – 34 Mens
Muller, Kaleb MD of Taber G
Muller, Mason MD of Taber S
Orr, Logan MD of Taber B
Schmidt, Blake MD of Taber 4
Burk, Jon MD of Taber 5

Cycling – Cycling Road Race Under 8 Years Boys
Devlieger, Barrett MD of Taber S
Leishman, Dexter MD of Taber B
Bareman , Ian MD of Taber 5
Boulay, Zachary MD of Taber 6
Holst, Hunter MD of Taber 7

Cycling – Cycling Road Race Under 8 Years Girls
Devlieger, Kabrina MD of Taber G
Vanderwekken, Kassidy MD of Taber S
Kuyper, Charis MD of Taber B
Hamilton , Emma MD of Taber 4
Hamilton, Lily MD of Taber 5
Bennen , Jenna MD of Taber 6
Vanderwekken , Cadence MD of Taber 7
Orr, Meah MD of Taber 8

Cycling – Cycling Road Race Veteran 35 – 49 Mens
Anderson, Jay MD of Taber G
Muller, John MD of Taber S
Kolody, Derry MD of Taber 5
Devlieger, Marten MD of Taber 7

Cycling – Cycling Road Race Veteran 35 – 49 Womens
Muller, Staci MD of Taber B
Boes, Brunette MD of Taber 4

Cycling – Cycling Time Trials 11 – 12 Years Girls 6 Km
Boes, Sydney MD of Taber S
Muller, Jewel MD of Taber B

Cycling – Cycling Time Trials 8 – 10 Years Boys
Muller, Owen MD of Taber S
Bareman , Ian MD of Taber B
Devlieger, Noah MD of Taber 4
Bullock , Trent MD of Taber 5
Devlieger, Branson MD of Taber 6

Cycling – Cycling Time Trials 8 – 10 Years Girls
Kuyper, Irena MD of Taber G
Bennen , Katelyn MD of Taber S
Vanderwekken, Chloe MD of Taber B
Hoekstra, Naamiya MD of Taber 5

Cycling – Cycling Time Trials Cadet 13 – 14 Years Girls
Muller, Preslee MD of Taber G

Cycling – Cycling Time Trials Masters 50+ Men
Gibson, Brent MD of Taber G

Cycling – Cycling Time Trials Masters 50+ Women
Torsius , Elly MD of Taber G

Cycling – Cycling Time Trials Senior 18 – 34 Mens
Muller, Kaleb MD of Taber G
Schmidt, Blake MD of Taber S
Burk, Jon MD of Taber B

Cycling – Cycling Time Trials Under 8 Years Boys
Devlieger, Barrett MD of Taber S
Boulay, Zachary MD of Taber B
Hoekstra, Elias MD of Taber 4
Bareman , Ian MD of Taber 5

Cycling – Cycling Time Trials Under 8 Years Girls
Devlieger, Kabrina MD of Taber G
Vanderwekken, Kassidy MD of Taber S
Kuyper, Charis MD of Taber B
Hoekstra, Selah MD of Taber 4
Hamilton , Emma MD of Taber 5
Bennen , Jenna MD of Taber 6
Hamilton, Lily MD of Taber 7
Vanderwekken , Cadence MD of Taber 8

Cycling – Cycling Time Trials Veteran 35 – 49 Men
Anderson, Jay MD of Taber G
Muller, John MD of Taber B
Kolody, Derry MD of Taber 4
Kuyper, Brian MD of Taber 5

Cycling – Cycling Time Trials Veteran 35 – 49 Women
Muller, Staci MD of Taber B
Kuyper, Brenda MD of Taber 4
Passey, Laureen MD of Taber 5

Equestrian – 1. (English) Pleasure – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber B

Equestrian – 1. (English) Pleasure – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber B

Equestrian – 1. (English) Pleasure – D – SENIOR
Stanek, Lauren MD of Taber 7

Equestrian – 2. (English) Equitation – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber G

Equestrian – 2. (English) Equitation – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber S

Equestrian – 2. (English) Equitation – D – SENIOR
Stanek, Lauren MD of Taber 6

Equestrian – 3. (English) Command Class – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber 4

Equestrian – 3. (English) Command Class – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber 4

Equestrian – 3. (English) Command Class – D – SENIOR
Stanek, Lauren MD of Taber 5

Equestrian – 4. (English) Cross Rails to 18″ – D
Stanek, Lauren MD of Taber 4

Equestrian – 9. (English) Handi Horse – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber S

Equestrian – 9. (English) Handi Horse – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber G

Equestrian – 9. (English) Handi Horse – D – SENIOR
Stanek, Lauren MD of Taber 5

Equestrian – 13. (Western) Showmanship – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber 4

Equestrian – 13. (Western) Showmanship – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber S

Equestrian – 14. (Western) Pleasure – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber G

Equestrian – 14. (Western) Pleasure – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber G

Equestrian – 15. (Western) Equitation – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber G

Equestrian – 15. (Western) Equitation – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber G

Equestrian – 16. (Western) Command Class – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber G

Equestrian – 16. (Western) Command Class – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber S

Equestrian – 17. (Western) Reining – 17 & UNDER (A,B,C COMBINED)
Ferguson , Jessie MD of Taber G

Equestrian – 18. (Western) Reining – 18 & OVER (D)
Wedel, Rob MD of Taber G

Equestrian – 19. (Western) Barrels – D – SENIOR
Waekerlin, Sonja MD of Taber B
Stanek, Lauren MD of Taber 4

Equestrian – 20. (Western) Poles – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber S

Equestrian – 20. (Western) Poles – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber 4

Equestrian – 20. (Western) Poles – D – SENIOR
Waekerlin, Sonja MD of Taber G
Stanek, Lauren MD of Taber 4

Equestrian – 21. (Western) Keyhole – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber B

Equestrian – 21. (Western) Keyhole – D – SENIOR
Waekerlin, Sonja MD of Taber G

Equestrian – 22. (Western) Trail Horse – A – PEEWEE
Wilms, Shaydance MD of Taber G

Equestrian – 22. (Western) Trail Horse – B – JUNIOR
Ferguson , Jessie MD of Taber 4

Golf – Co-ed 10-12 Years
Kuryvial, Lyndon MD of Taber G
Abela, Abigail MD of Taber 4
Miller, Nixen MD of Taber 8

Golf – Boys 13-15 Years Handicap 10-20
Makarchuk, Alex MD of Taber G
Abela, Brennan MD of Taber S
Saunders, Dylan MD of Taber B

Golf – Men 19-54 Years Handicap 0-6
Abela, Graham MD of Taber S

Handgun – Men 21 – 54 years Centre Fire Pistol
Armfelt, Cory MD of Taber B

Handgun – Men 21 – 54 years Novice Rim Fire
Armfelt, Cory MD of Taber G

Handgun – Men 55 – 64 years Centre Fire Pistol
Nelson , Greg MD of Taber G

Handgun – Men 55 – 64 years Standard Pistol Match
Nelson , Greg MD of Taber G

Handgun – Senior Men 65 and over Centre Fire Pistol
Corns, Bryan MD of Taber B

Handgun – Senior Men 65 and over Novice Centre Fire
Luehr, Randy MD of Taber G

Handgun – Senior Men 65 and over Novice Rim Fire
Luehr, Randy MD of Taber G

Handgun – Senior Men 65 and over Standard Pistol Match
Corns, Bryan MD of Taber B

Motocross – 50 & Over Class (Co-Ed)
Reid, Jim MD of Taber G
Kultgen, Blair MD of Taber S

Motocross – Adult 250cc (Co-ed) – ADVANCED
Spate, Brycen MD of Taber S
Jensen, Jayce MD of Taber B
Kiss, Tyron MD of Taber 4
Reid, Jim MD of Taber 5

Motocross – Adult 450cc (Co-ed) – ADVANCED
Span, Warren MD of Taber B
Jensen, Jayce MD of Taber 4

Motocross – Adult 450cc (Co-ed) – BEGINNER
Kiss, Tyron MD of Taber G
Kultgen, Blair MD of Taber 5

Motocross – Ladies Class (Open Ages) – ADVANCED
Friesen, Leanne MD of Taber G

Motocross – Ladies Class (Open Ages) – BEGINNER
Peters, Jaida MD of Taber S
Friesen, Brooke MD of Taber B

Motocross – Youth 50cc (Co-ed) – ADVANCED
Jensen, Treyden MD of Taber S
Kramer, Nate MD of Taber B

Motocross – Youth 50cc (Co-ed) – BEGINNER
Bevans, Kasen MD of Taber 4

Motocross – Youth 65cc (Co-ed) – BEGINNER
Fedoruk, Rylan MD of Taber S
Peters, Jaida MD of Taber 5
Williams, Lucas MD of Taber 6
Friesen, Brooke MD of Taber 7
Duell, Cruz MD of Taber 8

Motocross – Youth 85cc (Co-ed) – ADVANCED
Span, Brylan MD of Taber 4
Span, Hayden MD of Taber 6

Motocross – Youth 85cc (Co-ed) – BEGINNER
Friesen, Evan MD of Taber S
Kramer, Vance MD of Taber 4
Devlieger, Branson MD of Taber 5

Photography – Photography 12 & Under Co-ed – Animal
Hofer, Paige MD of Taber 5

Photography – Photography 12 & Under Co-ed – Digital Manipulation
Angyal, Chase MD of Taber S

Photography – Photography 12 & Under Co-ed – People
Wilms, Shaydance MD of Taber 4
Smith , Madison MD of Taber 7

Photography – Photography 12 & Under Co-ed – Sport
Smith , Madison MD of Taber S

Photography – Photography 12 & Under Co-ed- Outdoors
Hofer, Paige MD of Taber S

Photography – Photography 13-17 Co-ed – Animal
Pack, Lauren MD of Taber 7

Photography – Photography 13-17 Co-ed – My Home Town
Pack, Lauren MD of Taber 7
Siver, Livia MD of Taber 8

Photography – Photography 13-17 Co-ed – People
Higa, Tatum MD of Taber 4
Pack, Lauren MD of Taber 6
Siver, Livia MD of Taber 8

Photography – Photography 13-17 Co-ed – Sport
Higa, Tatum MD of Taber B

Photography – Photography 13-17 Co-ed- Outdoors
Jensen, Taia MD of Taber B

Photography – Photography 18 & Over Co-ed – Animal
Jensen, Anne MD of Taber G
Malmgren, Marty MD of Taber 4
Hofer, Heidi MD of Taber 6

Photography – Photography 18 & Over Co-ed – Digital Manipulation
Holmen, Daylin MD of Taber 4
Hudson, Juli MD of Taber 6

Photography – Photography 18 & Over Co-ed – History of the Games
Jensen, Anita MD of Taber G

Photography – Photography 18 & Over Co-ed – People
Holmen, Daylin MD of Taber 4
Miyanaga, Skylar MD of Taber 5
Unrau, Anita MD of Taber 8

Photography – Photography 18 & Over Co-ed – Sport
Miyanaga, Skylar MD of Taber G
Muller, John MD of Taber B
Unrau, Anita MD of Taber 5
Holmen, Daylin MD of Taber 6

Photography – Photography 18 & Over Co-ed- Outdoors
Jensen, Anita MD of Taber B
Miyanaga, Skylar MD of Taber 6
Gibson, Hayley MD of Taber 8

Swimming – Ages 6 & Under 25 Meter Flutterboard Girls
Bruce, Kaylee MD of Taber 5

Swimming – Ages 6 & Under 50 Meter Freestyle Girls
Leishman, Sophie MD of Taber 5

Swimming – Ages 7 & 8 25 Meter Backstroke Boys
Unrau, Ryder MD of Taber B
Paul, Jacob MD of Taber 4
Hughes, Bennett MD of Taber 5

Swimming – Ages 7 & 8 25 Meter Backstroke Girls
Kress, Mikayla MD of Taber S
Hall, Bria MD of Taber 4

Swimming – Ages 7 & 8 25 Meter Breaststroke Girls
Hall, Bria MD of Taber 4

Swimming – Ages 7 & 8 25 Meter Freestyle Boys
Unrau, Ryder MD of Taber 4
Paul, Jacob MD of Taber 5

Swimming – Ages 7 & 8 50 Meter Backstroke Boys
Paul, Jacob MD of Taber B

Swimming – Ages 7 & 8 50 Meter Breaststroke Girls
Hall, Bria MD of Taber B
Bruce, Morgan MD of Taber 4

Swimming – Ages 7 & 8 50 Meter Freestyle Boys
Paul, Jacob MD of Taber 5

Swimming – Ages 7 & 8 50 Meter Freestyle Girls
Kress, Mikayla MD of Taber 5

Swimming – Ages 9 & 10 100 Meter Freestyle Girls
Tymko, Petra MD of Taber G

Swimming – Ages 9 & 10 100 Meter Individual Medley Girls
Tymko, Jayda MD of Taber G

Swimming – Ages 9 & 10 25 Meter Backstroke Boys
Leishman, Benson MD of Taber B

Swimming – Ages 9 & 10 25 Meter Backstroke Girls
Tymko, Jayda MD of Taber G

Swimming – Ages 9 & 10 25 Meter Butterfly Boys
Leishman, Benson MD of Taber B

Swimming – Ages 9 & 10 50 Meter Backstroke Girls
Tymko, Petra MD of Taber G
Paul, McKayla MD of Taber B

Swimming – Ages 9 & 10 50 Meter Breaststroke Boys
Leishman, Benson MD of Taber 5

Swimming – Ages 9 & 10 50 Meter Breaststroke Girls
Tymko, Petra MD of Taber G
Tymko, Jayda MD of Taber S

Swimming – Ages 9 & 10 50 Meter Butterfly Girls
Tymko, Petra MD of Taber G

Swimming – Ages 9 & 10 50 Meter Freestyle Girls
Tymko, Jayda MD of Taber B

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Backstroke Boys
Bevans, Heston MD of Taber G
Klemen, Evan MD of Taber S

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Backstroke Girls
Klemen, Kayliegh MD of Taber B

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Breaststroke Boys
Bevans, Heston MD of Taber B

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Breaststroke Girls
Duell, Ainsley MD of Taber G
Carver, Rebecca MD of Taber S

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Butterfly Girls
Hofer, Paige MD of Taber S

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Freestyle Boys
Klemen, Evan MD of Taber B
Bevans, Heston MD of Taber 4

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Freestyle Girls
Klemen, Kayliegh MD of Taber B
Duell, Ainsley MD of Taber 5

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Individual Medley Boys
Bevans, Heston MD of Taber B

Swimming – Ages 11 & 12 100 Meter Individual Medley Girls
Carver, Rebecca MD of Taber B
Duell, Ainsley MD of Taber 4

Swimming – Ages 11 & 12 200 Meter Freestyle Girls
Duell, Ainsley MD of Taber B

Swimming – Ages 11 & 12 200 Meter Individual Medley Girls
Hofer, Paige MD of Taber B

Swimming – Ages 11 & 12 50 Meter Backstroke Boys
Klemen, Evan MD of Taber S

Swimming – Ages 11 & 12 50 Meter Backstroke Girls
Klemen, Kayliegh MD of Taber B

Swimming – Ages 11 & 12 50 Meter Breaststroke Girls
Carver, Rebecca MD of Taber B
Lund, Reese MD of Taber 5

Swimming – Ages 11 & 12 50 Meter Freestyle Boys
Klemen, Evan MD of Taber S

Swimming – Ages 11 & 12 50 Meter Freestyle Girls
Klemen, Kayliegh MD of Taber S

Swimming – Ages 13 & 14 100 Meter Backstroke Girls
Anderson, Jessica MD of Taber G

Swimming – Ages 13 & 14 100 Meter Breaststroke Boys
Hughes, Thatcher MD of Taber 4

Swimming – Ages 13 & 14 100 Meter Breaststroke Girls
Bos, Olivia MD of Taber G
Carver, Emily MD of Taber 5

Swimming – Ages 13 & 14 100 Meter Butterfly Girls
Anderson, Jessica MD of Taber G

Swimming – Ages 13 & 14 100 Meter Freestyle Girls
Pack, Lauren MD of Taber G
Bos, Olivia MD of Taber S

Swimming – Ages 13 & 14 100 Meter Individual Medley Girls
Bos, Olivia MD of Taber G
Silver, Tayla MD of Taber B
Pack, Lauren MD of Taber 5

Swimming – Ages 13 & 14 200 Meter Timed Freestyle Girls
Pack, Lauren MD of Taber G
Carver, Emily MD of Taber B
Crowson, Cadence MD of Taber 4

Swimming – Ages 13 & 14 400 Meter Timed Freestyle Girls
Carver, Emily MD of Taber B

Swimming – Ages 13 & 14 50 Meter Backstroke Girls
Anderson, Jessica MD of Taber G
Silver, Tayla MD of Taber B

Swimming – Ages 13 & 14 50 Meter Breaststroke Boys
Hughes, Thatcher MD of Taber B

Swimming – Ages 13 & 14 50 Meter Breaststroke Girls
Bos, Olivia MD of Taber G

Swimming – Ages 13 & 14 50 Meter Butterfly Girls
Anderson, Jessica MD of Taber G
Silver, Tayla MD of Taber S

Swimming – Ages 13 & 14 50 Meter Freestyle Girls
Pack, Lauren MD of Taber S
Silver, Tayla MD of Taber B

Swimming – Ages 15-17 100 Meter Backstroke Girls
Bos, Morgan MD of Taber S

Swimming – Ages 15-17 100 Meter Butterfly Girls
Bos, Morgan MD of Taber G

Swimming – Ages 15-17 100 Meter Freestyle Girls
Bos, Morgan MD of Taber G

Swimming – Ages 15-17 50 Meter Butterfly Girls
Bos, Morgan MD of Taber G

Swimming – Ages 18-29 100 Meter Backstroke Womens
Collett, Chelsea MD of Taber 4

Swimming – Ages 18-29 100 Meter Breaststroke Womens
Collett, Chelsea MD of Taber G

Swimming – Ages 18-29 100 Meter Freestyle Womens
Collett, Chelsea MD of Taber G

Swimming – Ages 18-29 50 Meter Breaststroke Womens
Collett, Chelsea MD of Taber G

Swimming – Ages 45 & Up 100 Meter Individual Medley Womens
Ross, Carrie MD of Taber G

Swimming – Ages 45 & Up 200 Meter Freestyle Womens
Ross, Carrie MD of Taber G

Swimming – Ages 45 & Up 200 Meter Individual Medley Womens
Ross, Carrie MD of Taber G

Swimming – Ages 45 & Up 25 Meter Backstroke Womens
Feininger, Stephanie MD of Taber G

Swimming – Ages 45 & Up 25 Meter Breaststroke Womens
Feininger, Stephanie MD of Taber G

Swimming – Ages 45 & Up 25 Meter Butterfly Womens
Feininger, Stephanie MD of Taber S

Swimming – Ages 45 & Up 25 Meter Freestyle Womens
Feininger, Stephanie MD of Taber G

Swimming – Ages 45 & Up 400 Meter Freestyle Womens
Ross, Carrie MD of Taber S

Tennis – Ages 10-14 Singles Girls
Jensen, Avery MD of Taber S

Tennis – Ages 36-45 Singles Mens
Cloutier, Roland MD of Taber S

Tennis – Under 10 Singles Boys
Cloutier, Guy MD of Taber B

Trapshooting – 15-17 years – Boys – Class C
Muller, Seth MD of Taber G
Huseby, Beau MD of Taber S

Trapshooting – 18-64 years – Men – Class C
Hornby, Walter MD of Taber S

Trapshooting – 65 years and over – Men – Class C
Carlson, Arthur MD of Taber G

Trapshooting – 65 years and over – Men – Class D
Wedel, Rob MD of Taber G

Team Sports

5 Pin Bowling – Adult
Team 3 MD of Taber G
5 Pin Bowling – Open
Team 1 MD of Taber G
5 Pin Bowling – Youth
Team 2 MD of Taber G
Team 3 MD of Taber S
Team 1 MD of Taber B

Badminton – Doubles Open Boys
Open Doubles Boys – Team 1 MD of Taber B
Badminton – Doubles Open Girls
Open Doubles Girls – Team 1 MD of Taber B
Badminton – Doubles Open Mixed
Open Doubles Mixed – Team 1 MD of Taber B
Badminton – Doubles Under 14 Years (13 & Under) Boys
U14 Doubles Boys – Team 2 MD of Taber B
Badminton – Doubles Under 14 Years (13 & Under) Girls
U14 Doubles Girls – Team 1 MD of Taber G
Badminton – Doubles Under 16 Years (15 & Under) Boys
U16 Doubles Boys – Team 1 MD of Taber B
Badminton – Doubles Under 16 Years (15 & Under) Girls
U16 Doubles Girls – Team 1 MD of Taber S
Badminton – Doubles Under 16 Years (15 & Under) Mixed
U16 Doubles Mixed – Team 1 MD of Taber G

Ball Hockey – Co-Ed – 18 years and under
18 & under – Team 1 MD of Taber S
Ball Hockey – Co-Ed – Under 10 years
U10 – Team 1 MD of Taber S
Ball Hockey – Co-Ed – Under 12 years
U12 – Team 1 MD of Taber B
Ball Hockey – Co-Ed – Under 14 years
U14 – Team 1 MD of Taber G

Baseball – Major Division
Major – Team 1 MD of Taber S
Baseball – Minor Division
Minor – Team 1 MD of Taber S

Basketball 3 on 3 – Boys U13
Boys U13 – Team 1 MD of Taber G
Boys U13 – Team 2 MD of Taber S
Boys U13 – Team3 (Office Granted Only) MD of Taber B
Basketball 3 on 3 – Boys U15
Boys U15 – Team 1 MD of Taber G
Basketball 3 on 3 – Boys U18
Boys U18 – Team 1 MD of Taber G
Basketball 3 on 3 – Girls U18
Girls U18 – Team 2 MD of Taber G

Beach Volleyball – 17 & Up Boys 2 on 2
17 & Up Boys – Team 2 MD of Taber G
17 & Up Boys – Team 3 (Office Granted Only) MD of Taber S
17 & Up Boys – Team 1 MD of Taber B
Beach Volleyball – 17 & Up Girls 2 on 2
17 & Up Girls – Team 2 MD of Taber 5
17 & Up Girls – Team 1 MD of Taber 7
17 & Up Girls – Team 3 (Office Granted Only) MD of Taber 8
Beach Volleyball – Juvenile 14-16 Girls 2 on 2
Juvenile 14-16 Girls – Team 2 MD of Taber B
Beach Volleyball – Open Co-ed 4 on 4
Open Co-ed – Team 3 (Office granted only) MD of Taber G
Open Co-ed – Team 1 MD of Taber S
Open Co-ed – Team 2 MD of Taber B

Cribbage – Open Pairs
Open Pairs – Team 6 (Office Granted Only) MD of Taber G

Cycling – Cycling Relay 4×100 10 years and under Co-ed
Relay 4×100 10 years and under Co-Ed – Team 1 MD of Taber G
Relay 4×100 10 years and under Co-Ed – Team 4 MD of Taber G
Relay 4×100 10 years and under Co-Ed – Team 3 MD of Taber S
Relay 4×100 10 years and under Co-Ed – Team 2 MD of Taber B
Cycling – Cycling Relay 4×100 Family
Relay 4×100 Family – Team 1 MD of Taber G
Relay 4×100 Family – Team 3 MD of Taber S
Relay 4×100 Family – Team 4 MD of Taber B

Golf – 3 Person Scramble
Three person Scramble – Team 2 MD of Taber G
Three person Scramble – Team 1 MD of Taber S

Mini Soccer – Mini Soccer Under 10 Years Co-ed
Co-ed U10 – Team 1 MD of Taber G

Pickleball – Doubles 65+ Men
Team 1 MD of Taber 5

Soccer – Soccer Under 12 Years Co-ed
Co-ed U12 – Team 1 MD of Taber S
Soccer – Soccer Under 14 Years Co-ed
Co-ed U14 – Team 1 MD of Taber S

Swimming – Ages 8 & Under 100 Meter Freestyle Mixed Gender Relay
8 & Under Free Mixed Gender Relay – Team 1 MD of Taber G
Swimming – Ages 8 & Under 100 Meter Timed Freestyle Relay Girls
Ages 8 & Under 100 Meter Timed Freestyle Relay Girls- Team 2 MD of Taber 4
Ages 8 & Under 100 Meter Timed Freestyle Relay Girls- Team 1 MD of Taber 5
Swimming – Ages 8 & Under 100 Meter Timed Medley Relay Girls
U8 Girls Medley Relay – Team 1 MD of Taber B
Swimming – Ages 12 & Under 200 Freestyle Mixed Gender Relay
Ages 12 & Under 200 Free Mixed Gender Relay – Team 1 MD of Taber S
Ages 12 & Under 200 Free Mixed Gender Relay – Team 2 MD of Taber 4
Swimming – Ages 12 & Under 200 Meter Timed Medley Relay Girls
U12 Girls Medley Relay – Team 1 MD of Taber G
U12 Girls Medley Relay – Team 2 MD of Taber 4
Swimming – Ages 14 & Under 200 Meter Timed Freestyle Relay Girls
U14 Girls Freestyle Relay – Team 1 MD of Taber G
Swimming – Ages 14 & Under 200 Meter Timed Medley Relay Girls
U14 Girls Medley Relay – Team 1 MD of Taber G

Tennis – Open Mixed Doubles
Open Mixed Doubles – Team 1 MD of Taber S

Medal Summary

Cardston County
13 G
13 S
14 B
40 Total
City of Lethbridge
113 G
78 S
66 B
257 Total
City of Medicine Hat
41 G
30 S
16 B
87 Total
County of 40 Mile
15 G
20 S
13 B
48 Total
County of Newell
64 G
52 S
43 B
159 Total
County of Warner
30 G
24 S
17 B
71 Total
Cypress County
34 G
28 S
23 B
85 Total
Lethbridge County
37 G
29 S
31 B
97 T
MD of Pincher Creek
34 G
27 S
18 B
79 Total
MD of Taber
137 G
93 S
88 B
318 Total
MD of Willow Creek
77 G
59 S
37 B
173 Total
Municipality of Crowsnest Pass
22 G
27 S
18 B
67 Total
Vulcan County
11 G
5 S
7 B
23 Total

Total
628 G
485 S
391 B
1504 Total

Leave a Reply

Get More The Taber Times
Log In To Comment Latest Paper Subscribe